Monday, August 3, 2015


This may be an old tip but it is easy to do.  When buying food, think about buying in bulk and measuring into storage bags, smaller portions.

The key to this is checking the price labels on the shelves.  

You will notice that the tags have the regular price.......

the product number.......

                         the store number for that item........

                                   and the price per unit.  

The price per unit is the key.  

For example, toilet paper can be as high as 3 times more expensive in price per unit than the cheaper brands.

Next time you are shopping, check it out.  You may be shocked at what you have been paying for everyday foods, paper goods, beverages, etc.

Keep your money in your pocket!


No comments: